Američan David Wise zlatý v premiérovej discplíne na U-rampe

18.02.2014 Celý región

Roza Chutor 18. februára (TASR) - Americký akrobatický lyžiar David Wise získal zlatú medailu na ZOH v Soči v disciplíne U-rampa.

Za úradujúcim majstrom sveta a trojnásobným víťazom X-Games skončil v Extrém Parku strieborný Mike Riddle z Kanady, bronz si v premiérovej olympijskej disciplíne vybojoval Francúz Kevin Rolland.

Wise za neustáleho silného sneženia predviedol vo finále víťaznú jazdu hneď v prvom kole, za ktorú dostal 92 zo 100 možných bodov. Svetový šampión z roku 2011 Riddle bol síce po prvej jazde až šiesty výkonom 71,40 bodov, ale v druhom finálovom kole dostal známku 90,60. Aktuálne štvrtý muž Svetového pohára Rolland si vyslúžil hneď v prvej jazde 88,60 bodu.

"Ešte sa to snažím celé pochopiť. Som hrdý, že môžem byť súčasťou histórie tohto športu a stáť na najvyššom stupni pre víťazov. Je to neskutočné," povedal 23-ročný víťaz, ktorý sa najlepšie vyrovnal so spomalenými nájazdovými rýchlosťami a nižšími skokmi. Viacero lyžiarov však pri svojej jazde spadlo. "Bolo to bláznivé, pretože všetko čo som chcel na olympiáde urobiť, sa mi podarilo. Faktom však je, že ak nemáte správnu rýchlosť, tak sa potom ťažšie robia všetky tie triky. Aj ja som musel zmeniť plány a namiesto plánu C som zvolil plán D. A napokon to vyšlo," dodal Wise.

Menej sa už z favoritov darilo Justinovi Doreymu z Kanady. Vedúci pretekár Svetového pohára síce vyhral kvalifikáciu so skóre 91,60, ale vo finále predviedol dve nevydarené jazdy a skončil na dvanástom mieste.

Finále mužskej súťaže na U-rampe sa uskutočnilo bez úradujúceho vicemajstra sveta Torina Yatera-Wallaceho. Americky reprezentant v spadol v oboch kolách, pričom druhá jazda, za ktorú dostal len 39,00 bodov, mu stačila na konečné 26. miesto. Do dvanásťčlenného finále sa z 29 štartujúcich nepodarilo postúpiť v Extrém Parku ani Marcovi Ladnerovi. Rakúsky mladík, ktorý obsadil výkonom 58,60 devätnáste miesto, sa však vo veku 15 rokov a 302 dní stal historicky najmladším účastníkom zimnej olympiády v akrobatickom lyžovaní.